CZY POLACY ULEGAJĄ PRESJI?

Ciekawe spojrzenie na bycie fit przynoszą wyniki badania „Jak zdrowo ćwiczą Polacy”. We wrześniu 2018 roku wraz z instytutem badawczym IQS zapytaliśmy niemal tysiąc osób z całej Polski (badanymi nie byli nasi klienci) o ich nastawienie, odczucia, motywacje i bariery względem aktywności fizycznej. To pierwsze takie badanie w naszym kraju! Zobacz, czego się dowiedzieliśmy.

55% osób ćwiczących odpoczywa dopeiro, gdy opada z sił

Więcej niż połowa badanych podchodzi do aktywności fizycznej bez zachowania zdrowego umiaru. Ćwiczenie to nie zawody. Warto słuchać swojego organizmu i odpoczywać, gdy mięśnie mają już dość. Tymczasem aż 43% stałych bywalców klubów fitness lub siłowni podaje, że zdarza im się przetrenować w imię idealnej sylwetki.

W Zdroficie stawiamy ZDRO przed FIT. Ćwicz dla siebie i w zgodzie ze sobą!

1/3 osób ćwiczących porównuje się z innymi w klubie

Zamiast czerpać przyjemność z ćwiczeń, poznawać siebie, wyciszyć się lub poznawać nowe osoby, które mają podobne cele i zainteresowania, 29% bywalców klubów ogląda się na innych. To smutne, że aż jedna osoba na 4 twierdzi, że w klubach fitness i na siłowniach wszyscy się porównują i oceniają z każdej strony.

W Zdroficie nie ma miejsca na atmosferę oceniania i porównywania. U nas możesz być sobą.

co 4 polak z powodu atmosfery oceniania nie ćwiczy w klubie

Zarówno osoby, które nigdy nie ćwiczyły, jak i te, które zrezygnowały z chodzenia na siłownię, podają, że chętniej przychodziłyby do klubu, gdyby nie atmosfera oceniania i porównywania się. Podobny odsetek twierdzi, że do trenowania zachęciłoby ich, gdyby uczęszczały tam osoby bez idealnej sylwetki i muskulatury.

Dla nas nie jest ważne, ile masz lat, ile ważysz, czy potrafisz obsługiwać sprzęty na siłowni. W Zdroficie czekamy właśnie na Ciebie!

CO Z TEGO MOŻESZ WZIĄĆ DLA SIEBIE?

„Muszę schudnąć”, „facet musi mieć biceps”, „nie mogę wypaść słabo” – niestety nasze badania dobitnie pokazują, jak wiele osób ulega wzorcom promowanym w popkulturze.

Prawie każdy z nas w swoim życiu doświadczył presji. To element społecznego życia, który reguluje ludzkie zachowania w imię bezpieczeństwa i stabilizacji. Ogromnie ważne jednak jest to, aby odpowiedzieć sobie na pytanie – które nasze decyzje wynikają z presji, a czego chcemy my sami.

Presję idealnie ilustruje sytuacja, w której zgadzasz się z bliską osobą, a potem żałujesz. Taka postawa wbrew sobie, tylko szersza i zakamuflowana, pcha osoby ćwiczące do porównywania się, zmuszania się do parcia na coraz większe rezultaty strojenia się, żeby dobrze wypaść przed grupą.

Co z tym zrobić? Najlepsze, dające najwięcej głębokiej, autentycznej satysfakcji jest ćwiczenie z powodu własnej potrzeby, dla swojego zdrowia i samopoczucia. Bez oglądania się na innych.