Aktywność fizyczna zimą – o czym warto pamiętać?
Aktywność fizyczna w zimie to świetny sposób na zachowanie zdrowia i energii. Należy jednak pamiętać o pewnych środkach ostrożności podczas ćwiczeń w miesiącach zimowych. Upewnij się, że ubierasz się odpowiednio do pogody, zakładając warstwy, które można zdjąć lub dodać w razie potrzeby. Ważne jest również, aby chronić skórę przed zimnem i wiatrem poprzez noszenie czapki, szalika i rękawiczek. Dodatkowo miej na uwadze to odpowiedni poziom nawodnienia – pij dużo płynów przed, w trakcie i po wysiłku fizycznym. O czym jeszcze pamiętać podczas aktywności fizycznej zimą?
Dlaczego aktywność fizyczna zimą jest dobra?
Aktywność fizyczna w zimie jest równie ważna, jak w innych porach roku. Nie tylko utrzymuje Cię w zdrowiu, ale przynosi również wiele korzyści dla Twojego samopoczucia. Zimą aktywność fizyczna pomaga regulować temperaturę ciała. Może również zmniejszyć ryzyko przeziębienia i innych chorób, które są bardziej powszechne w tym sezonie. Ćwiczenia w niskiej temperaturze mają wpływ na poprawę nastroju i koncentracji, zmniejszają stres i zwiększają poziom energii. Dodatkowo ćwiczenia motywują nas do aktywności w chłodniejszych miesiącach, jednocześnie dając nam możliwość wyjścia z domu i cieszenia się przebywaniem na powietrzu. Wszystkie te korzyści sprawiają, że aktywność fizyczna w okresie zimowym nie powinna być zaniedbywana i warto się na nią zdecydować.
Jak ubrać się na zimowe ćwiczenia?
Jeśli chodzi o ćwiczenia w zimie, kluczowy jest ubiór na cebulkę. Zacznij od lekkiej warstwy podstawowej wykonanej z oddychającego materiału, takiego jak poliester lub wełna merynosów, aby pot mógł odparować i utrzymać skórę suchą. Doskonale sprawdza się tu bielizna termoaktywna. Następnie dodaj ocieplaną warstwę środkową, taką jak kurtka lub kamizelka z polaru, a na koniec wodoodporną powłokę, która ochroni Cię przed deszczem, śniegiem czy wiatrem. Uzupełnij swój zimowy strój do ćwiczeń o szalik, rękawiczki i czapkę. Upewnij się również, że wszystkie ubrania są dobrze dopasowane. Tkaniny powinny dobrze przylegać do ciała, tak by się nie zwijały i nie utrudniały poruszania się. Jeśli planujesz ćwiczyć po zmroku, postaw na jasne kolory i obowiązkowo odblaski. Dodatkowo przed wyjściem sprawdź prognozę pogody i dostosuj ubiór do panujących warunków.
Pomysły na aktywność fizyczną zimą, czyli co ćwiczyć?
Zima może być trudnym czasem do utrzymania aktywności fizycznej, ale wcale nie musi. Ćwiczenia są kluczem do zachowania zdrowia i utrzymania poziomu energii w chłodniejszych miesiącach, a możliwości jest wiele. Aktywność fizyczna podczas zimy to nie tylko ćwiczenia na sali treningowej, siłowni czy w domu. To także zajęcia na powietrzu. Możesz postawić na szybki marsz czy bieg, zdecydować się na łyżwy, narty czy snowboard. Dobrym pomysłem jest także nordic walking – ćwiczenia, które mogą wykonywać osoby w każdym wieku, o różnym poziomie zaawansowania.
Jak zadbać o organizm podczas zimowych ćwiczeń?
Aby aktywność fizyczna zimą była bezpieczna, musi być prawidłowo wykonywana. Kluczowe jest zadbanie o oddech – jeśli możesz, oddychaj nosem. Taki sposób pozwala ocieplić powietrze i zmniejszyć ryzyko przeziębienia. Możesz również oddychać ustami, przez gardło. Musisz jednak stopniowo przygotowywać na to organizm, ponieważ dość często działanie to może doprowadzić do infekcji.
W przypadku zimowej aktywności na świeżym powietrzu kluczowa jest również rozgrzewka. Powinna ona trwać przynajmniej 10 minut, a jeśli jest wykonywana na zewnątrz, to nawet odrobinę dłużej. Wynika to z faktu, że w okresie zimowym o wiele trudniej rozgrzać mięśnie, gdyż są one bardziej spięte. Warto wspomnieć przy okazji, że skurcze mięśni pomagają nam się ogrzać i utrzymać temperaturę ciała. Dobrze wykonana rozgrzewka zapobiega kontuzjom, zerwaniom i naderwaniom mięśni.
Jeśli chodzi o czas aktywności fizycznej zimą, to powinien być on dostosowany do warunków. Zaleca się, by przy niskiej temperaturze wysiłek nie przekraczał godziny. Osoby początkujące powinny rozpocząć od krótkich treningów i stopniowo zwiększać ich intensywność, ale też długość. Sprawdź jak wrócić na siłownię po przerwie!