Jak rozluźnić mięśnie po treningu?
Sport to zdrowie – trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Zdarza się jednak, że po treningu, zwłaszcza bardzo intensywnym, mięśnie są pospinane, a wręcz obolałe – wtedy niektórym zdarza się wątpić w prozdrowotne oddziaływanie ćwiczeń. Tymczasem sztywność, którą możemy odczuwać po wizycie na siłowni, często wynika z przeforsowania się podczas aktywności. Jeśli nie przygotujemy się na większy wysiłek, komórki mięśniowe mogą ulec uszkodzeniu. Częste narażanie się na takie sytuacje może prowadzić nawet do powstawania wad postawy, kontuzji oraz bólu stawów. Jak tego uniknąć? Jak rozluźnić mięśnie po treningu w prawidłowy i skuteczny sposób? Podpowiadamy!
Po pierwsze – rozciąganie
Każdy trening powinien składać się z trzech części – rozgrzewki, treningu właściwego oraz rozciągania. Zaledwie kilka minut rozciągania na zakończenie ćwiczeń wystarczy, aby zmniejszyć napięcia mięśniowe. Nie tylko sprawi to, że twoje mięśnie nie będą spięte na drugi dzień po ćwiczeniach, ale również nie będziesz mieć bolesnych zakwasów po treningu. W ramach rozciągania po trenowaniu warto wykonywać przede wszystkim ćwiczenia statyczne, polegające na utrzymywaniu danej pozycji – pozwalają one mięśniom szybciej się zregenerować i odprężyć, a równocześnie nie rozgrzewają dodatkowo organizmu.
Po drugie – rolowanie
Rolowanie przy pomocy specjalnego wałka lub piłeczki skutecznie redukuje napięcia mięśni, zwiększając elastyczność tkanek i pobudzając krążenie. Rollerem można działać na całe ciało lub skupić się na wybranych partiach. To świetny sposób nie tylko na głęboki relaks po wysiłku fizycznym, ale również na zmniejszenie sztywności mięśni będącej skutkiem np. siedzącego trybu życia. Jaki roller wybrać? Wszystko zależy od ciebie. Najbardziej uniwersalny jest płaski wałek, ale znajdziesz również modele z wypustkami – większe i mniejsze, twardsze i bardziej miękkie. Jeśli zastanawiasz się, jak rozluźnić mięśnie pleców w skuteczny sposób, wybierz klasyczny roller lub duoball. Z kolei odpowiedzią na pytanie, jak rozluźnić mięśnie łydek, będzie specjalna piłeczka do masowania powięzi. Więcej o rolowaniu mięśni przeczytasz w tym artykule.
Po trzecie – woda
Zanurzenie ciała w wodzie to świetny sposób na rozluźnienie mięśni po treningu. Ciepło rozszerza bowiem naczynia krwionośne, natomiast zimno powoduje ich zwężenie. Właśnie dlatego niektórzy decydują się po treningu na naprzemienne ciepłe i zimne prysznice, inni z kolei wolą wziąć gorącą kąpiel. Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, jak zmniejszyć napięcie mięśni po treningu, możesz również wskoczyć na chwilę do basenu – spokojny ruch w wodzie pomoże organizmowi stopniowo schłodzić się po wysiłku, co sprzyja regeneracji.
Po czwarte – wizyta u fizjoterapeuty
Czasem istnieje konieczność jak najszybszego rozluźnienia spiętych mięśni i przywrócenia im pełnego zakresu ruchu. Najbardziej skuteczne są w takim przypadku profesjonalne zabiegi fizjoterapeutyczne. Metod przynoszących ulgę jest bardzo wiele – od masaży, przez kinezyterapię, czyli leczenie ruchem, po zabiegi z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, jak laser, pole magnetyczne czy fala akustyczna. Masaż fizjoterapeutyczny bywa bolesny, ale po wszystkim z pewnością poczujesz się znacznie lepiej. Czasem wystarczy pojedyncza konsultacja, choć zazwyczaj trzeba przeprowadzić kilka zabiegów – wszystko zależy od indywidualnych potrzeb twojego organizmu.
Odpowiedź na pytanie, jak rozluźnić mięśnie po treningu, nie jest jednoznaczna – metody są różne, a najlepsze efekty daje ich łączenie. Dzięki temu możesz swobodnie trenować i nie stresować się późniejszym napięciem ani bólem.