
Trening początkującego biegacza - jak zacząć biegać?
Bieganie stało się w ostatnich latach bardzo popularną formą aktywności. Nic w tym dziwnego - korzyści dla zdrowia jest mnóstwo, a trening nie wymaga drogiego sprzętu czy szczególnych przygotowań. Jednak osoby, które nigdy do tej pory nie biegały, mogą czuć się nieco onieśmielone. Jak właściwie zacząć? Na czym przede wszystkim się skupić? Wybierać trasy długie czy może krótsze, ale bardziej intensywne? I jak bardzo istotne jest posiadanie odpowiednich butów? Wszystkim, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę z bieganiem, polecamy nasz artykuł - przyglądamy się temu, jak powinien wyglądać trening początkującego biegacza.
Trening biegacza: początkujący. Jak zacząć biegać?
Jaki dystans wybrać?Jeśli dopiero zaczynasz biegać, dystans nie liczy się aż tak bardzo, jak czas biegu. To etap, na którym należy stopniowo przyzwyczajać mięśnie do nowego rodzaju obciążenia, a nie skupiać się na pokonywaniu kolejnych kilometrów i zaliczaniu nowych tras. Na początku warto stosować metodę marszobiegu, czyli przeplatać bieg z energicznym maszerowaniem. W pierwszym tygodniu może to być na przykład system 1 minuta marszu - 1 minuta biegu. Warto to również kilkukrotnie powtórzyć. Z każdym tygodniem można wydłużać czas biegu.
Ile razy w tygodniu biegać?Jeśli dopiero zaczynasz bieganie, zaplanuj swoje treningi tak, żeby pomiędzy każdym dniem był choć jeden dzień przerwy. W tej sposób dasz swojemu ciału czas na przyzwyczajenie się do nowej aktywności i regenerację przed następnym dniem treningowym. Początkujący biegacze powinni zaczynać od dwóch do trzech treningów w tygodniu, natomiast osoby wysportowane mogą zdecydować się na trzy do czterech treningów.

Mogłoby się zdawać, że strój nie ma aż tak dużego znaczenia i rzeczywiście nie musisz wydawać połowy wypłaty na zakup ubrań sportowych. Bardzo istotne będą jednak dobre buty do biegania. W pierwszej kolejności trzeba wziąć pod uwagę typ podłoża, po którym będziemy biegać. Jeśli planujesz poruszać się przede wszystkim po asfalcie, odpowiednie będą lekkie buty z dobrą amortyzacją, co ochroni kolana i stawy skokowe przed wstrząsami. Natomiast do biegania po nierównym terenie przydadzą się buty o nieco twardszej podeszwie, które zapewnią ci dobrą przyczepność na różnych rodzajach nawierzchni. Jeśli zaczynasz biegać zimą, pamiętaj o tym, aby twój strój nie ograniczał ruchów i zapewniał ci odpowiedni komfort termiczny.
Dlaczego plan treningowy jest tak ważny?Plan treningowy sprawia, że łatwiej skupić się na celach oraz ich realizacji. Spontaniczność nie jest sprzymierzeńcem aktywności fizycznej. Z profesjonalnie przygotowanym planem będziesz właściwie dawkować sobie ilość wysiłku, dzięki czemu unikniesz przetrenowania i nie zrezygnujesz w wyniku nadmiernego zmęczenia czy chwilowych trudności. Plan treningowy początkującego biegacza warto przygotować we współpracy z trenerem personalnym, który uwzględni twoje predyspozycje fizyczne.
Trening początkującego biegacza - o czym jeszcze warto pamiętać?
Każdy początkujący biegacz powinien mieć świadomość, że nie od razu Rzym zbudowano. Nie oczekuj, że po pierwszym treningu będziesz już w stanie przebiec wielokilometrowe trasy. Nie spodziewaj się także wyraźnych efektów już w pierwszym tygodniu aktywności. W bieganiu bardzo istotna jest regularność. Pamiętaj o zachowaniu systematyczności i nie porównuj się do innych (zwłaszcza w internecie czy mediach społecznościowych), a z pewnością po jakimś czasie sama/sam zauważysz swoje postępy.
Dla wszystkich, którzy chcieliby biegać, a nie wiedzą, jak się do tego zabrać lub szukają ćwiczeń, które poprawią sprawność i wydolność organizmu, przygotowaliśmy zajęcia trening biegacza. To najlepszy sposób, by rozpocząć swoją przygodę z bieganiem w sposób bezpieczny i skuteczny, a także utrzymać wysoki poziom motywacji do regularnego biegania.